Головна » 2017 » Июнь » 17 » Липа одне з чудес природи
02:14
Липа одне з чудес природи

Липа одне з чудес природи, своїми корисними та лікувальними властивостями відома давно. Що ж це за дерево таке, що ж у ньому такого особливого? А хто ж не знає липового меду? Липу в дикому стані можна зустріти в різних місцях, адже величезне сімейство липових містить близько 350 видів (повстяна, кавказька, амурська, широколиста, серцелиста, манджурская ...), які ростуть навіть в тропіках і субтропіках. Вона далеко поширилася і на північ, так як не дуже теплолюбна. Що цікаво, що в спорідненості з нею виступають такі дерева як баобаб, шоколадне дерево. Адже всі вони відносяться до порядку мальвових.

 

Розселилася липа ще в епоху льодовикового періоду, адже вона не мерзлячка. І як тільки хвиля холоду відсунулася, вона стала розселятися по рівнинах. Адже холод витіснив її в гори, де і зараз спостерігаються ізольовані ареали, що дали нам таке видове різноманіття рослин, що дуже відрізняються зовні між собою.

 

Липа розмножується насінням, схожими на горішки. Їх оболонка дуже щільна, тому проростає таке насіння не в першу весну, а тільки на другий рік. Йому необхідно тривале зволоження й перебування в холоді нижче 0 ˚ С довгий час. Так уже пристосувалася ця корисна й лікувальна рослина за багато сотень років. А ось проросток липи, на відміну від величезного сильного дерева, дуже крихітний. Тонкий росток довжиною з шпильку з двома сім'ядольними листками у формі лапки крота. Ну ніяк не повірити що це майбутня красуня – лікарка липа.

 

Насіння - горішки липи ласощі для лісових звірів. Тому проростають вони там і тут, рознесені цими турботливими трудівниками. Але важко прорости липі через щільну подушку моху та дернину. А ось де трава росте рідко, в долинах річок, у горах, по ярах йде більш масове проростання. Тому там і можна зустріти липняки. Хоча в дикому стані вони велика рідкість.

 

А ось у культурних насадженнях липа завоювала собі великі території, стала окрасою багатьох міст. І не тільки зеленою прикрасою. Поділилася вона й своєю назвою - Лейпциг, Лієпая, Липецьк, такі міста знають всі. А що вже говорити про села, всілякі Липки, Підлипки. Щільною стіною стоять липові алеї, радуючи всіх навколо своїм пишним листям. Адже її щільне листя глушить шум, захищає від вітру, добре очищає повітря від газів, пилу, диму. А в Китаї ця рослина вважається «деревом просвітлення», адже під його густою кроною так приємно вести бесіди, та й просто насолодитися тишею й прохолодою.

 

Липа, що росте в нашій місцевості, називається серцелистою (Tilia cordata). Назва говорить сама за себе, вона має невеликий лист серцеподібної форми, але правда трохи асиметричний, одна половинка трохи менше іншої. Край листка схожий на пилочку з дрібними зубчиками. Що характерно, опале листя швидко перегниває, тому підстилки під нею немає. А от ґрунт дуже швидко збагачується кальцієм, структура стає рихлою та поживною.

 

Липа корисними й лікувальними властивостями, своїми особливостями зобов'язана в першу чергу саме цвітінню. Припадає воно на середину літа. Що відрізняє її від інших дерев. Хоча сама квітка й непоказна, але багата на нектар. Це дерево один з кращих медоносів. З одного гектара липового лісу виходить до 1500 кг меду. Крім того близько 70 видів комах користуються її багатством. Так що запилення йде цілодобово. І що дивно, пилок і нектар надійно захищені від дощу. Придивіться, кожна квітка дивиться вниз, та ще й закрита літаючим крилом плода. І ховає він 3 міліграма нектару, а квіток таких на дереві мільйони. Ось і подумайте, як же не стати липі медовим деревом.

 

Крім того при застуді п'ють настій сухих квіток, липовий чай. Липа як лісова аптека, супроводжує людину з давніх часів. Для лікувальних цілей використовують усі частини: листя, квіти, бруньки, кору, плоди, деревину і сік. Лікує вона безліч хвороб.

 

Липа завжди використовувалася людиною на різні побутові потреби. Адже вона має незвичайну за кольором деревину - білу з кремовим відтінком, дрібнопористу, м'яку й дуже легку. Її дуже добре різати, колоти, полірувати. З неї робили ложки, миски, качалки та інші предмети побуту. Завдяки таким властивостям з липової деревини дуже легко виготовляти різні вироби, особливо з різьбленням. Кора липи мочалиста, тому з неї готували лико, для плетіння постолів. Роблять з липи і мочалки.

 

А ось листя липи зберігає один секрет. Пучками маленьких волосків всіяна їх срібляста виворітна сторона. І ось коли приходе ніч з цього притулку вилазять кліщі, вони дуже маленькі, але їх праця важлива. Саме кліщики охороняють липу від грибкових паразитів, тому дерево так довго живе й не хворіє. А ще лист має одну особливість, коли встановлюється на довго спека, він виділяє липку прозору рідину. Листя блищить, як лаковане. А при тривалій спеці воно темніє. Це і допомагає тіньовитривалій липі уберегтися від пересушення.

 

Так що липа є одним з чудес природи.

Категория: Цікаво | Просмотров: 88 | Добавил: Редактор | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Все смайлы
Код *: