Головна » 2017 » Август » 1 » Боротьба зі шкідниками капусти та інших хрестоцвітих овочів (блішки, мухи)
08:25
Боротьба зі шкідниками капусти та інших хрестоцвітих овочів (блішки, мухи)

Доводиться боротися зі шкідниками капусти та інших хрестоцвітих овочів майже весь теплий період року. Так и повзуть вони звідусіль, завдаючи врожаю, а особливо молодим рослинам великої шкоди. Але як важко уявити наш стіл без страв з капусти, особливо квашеної, так само важко уявити город, дачу без шкідників і хвороб капусти та инших крестоцвітних овочів. Ось дивишся, а вже закружляли метелики капустяного білана, а тут непомітно підкралася попелиця, з'явилася гусінь. А що за листя з дірочками? Ворога треба знати в «обличчя».
Боротьба зі шкідниками капусти вимагає в першу чергу виконання загальних профілактичних заходів від шкідників і хвороб овочів. Відразу потрібно сказати, що всі перераховані шкідники вражають хрестоцвіті культури: капусту, редьку, редис, ріпу, гірчицю, брукву ...
Хто не бачив попелицю (тлю) на капусті. Напевно, всі. Дуже злісний шкідник, дає багато поколінь. Тому їй відведена окрема стаття - засоби боротьби з попелицею (тлею).

Блішка на капусті та інших хрестоцвітих з'являється з ранньої весни. Це невеликий стрибучий жук розміром до 3,5 мм, колір темно-синій, чорний, зелений з металевим відливом. Форма довгасто овальна. Можуть завдати великої шкоди, молоді незміцнілі рослини можуть навіть загинути. Характерною рисою поразки блішками є поява на листках маленьких круглих дірочок. Найчастіше вони відкладають яйця біля коріння хрестоцвітих рослин, але є такі що на листках. Личинки червякоподібні, довжиною до 4 мм, жовті з трьома парами ніг. Харчуються вони корінням молодих рослин. Шкода від них не помітна. На початку липня з'являється нове покоління блішок на капусті. Оскільки у капусти листя вже грубі, то вони в першу чергу нападають на повторні посіви хрестоцвітих культур. Особливо важко буває виростити редьку і редис. Блішка буквально вигризає все, як тільки з'являються сходи.
Зараз часто на посівах для захисту від блішки використовують неткані укривні матеріали. Я зазвичай перед літнім посівом редьки сію намочені насіння редиски на підготовлену грядку, пару рядів. Накриваю спанбондом. Через тиждень після сходів обприскую отрутою від блішки. Потім сію редьку.


Крім профілактичних заходів, боротьби з бур'янами блішка на капусті і хрестоцвітих овочах знищується хімічними та рослинними засобами. Але потрібно пам'ятати, що багато рослин швидко дозрівають і необхідно витримувати терміни обприскування. Часто сходи редису, редьки та інших рослин опудрюють золою, тютюновим пилом з інтервалом в 4 дні.
З рослинних препаратів проти блішки на капусті та інших культурах застосовувати настій з 200 г часнику або цибулі (3 години в 10 літрах води). Якщо береться 200 г лушпиння цибулі, то настоювати добу.
Або взяти 1 кг шкурок цитрусових, залити в банці водою і настояти 5 днів, щільно закупорити. Брати на 10 літрів води 100 г настою.
Так само використовувати настій чистотілу (1 кг сировини на 10 л води 2-і доби), помідоровго чи картопляного бадилля (рецепти приготування). Більший ефект дає чергування засобів проти блішки на капусті. Можна опудрювати порошком сушеного чистотілу.

Капустяна муха виходить в квітні і приносить велику шкоду, проникаючи (личинка) у внутрішню частину кореня. Рослина не може харчуватися і гине. Зовні комаха схоже на звичайну муху, але має попелястий відтінок, довжина близько 6-8 см. Зимує в коконах у землі і виходить якраз до висадки розсади капусти, під час цвітіння вишень, берези, суріпиці. Самка може відкласти до 150 яєць в тріщини грунту біля хрестоцвітних овочів. Доросла личинка досягає довжини 8 мм, має циліндричну форму, безнога, біла. Може пошкоджувати не тільки самі корені, але і коренеплоди редиски, редьки, дайкона. У капусти листя при ураженні не тільки відстають у рості, а й набувають синювато-свинцевого відтіноку. Найбільшої шкоди завдає навесні незміцнілим рослинам.


Навесні при ранній сівбі часто виходить наростити зелену масу капусти, редису та інших овочів до виходу лічинок мухи. Боротьба з цим шкідником капусти починається з розпушування грунту для знищення кладок яєць. Так само підгортання овочів дає можливість утворювати більшу кількість коренів. Після зняття капусти висмикнути і знищити кочериги. Обов'язково чергувати культури, щоб уникнути накопичення шкідників. Осіння перекопка сприяє знищенню коконів капустяної мухи. Їх відлякує різкий запах. Можна застосувати для цього креолін в суміші з піском, торфом, золою в пропорції 1:20. Підійде нафталін в суміші з піском або золою 1:5. Або ж тютюновий пил із золою 1:1.
Хороший ефект дає обприскування настоєм тютюну або тютюнових відходів. Щоб підсилити ефект можна додати настій деревію, кульбаби, кінського щавлю. Дивіться приготування настоїв для боротьби зі шкідниками.
Так само капусту можна обприскувати настоєм золи. В 10 літрах води настояти 1 стакан, відцідити і застосувати до 6 годин ранку (час виліта мухи). Відлякує муху висадка в міжряддях селери. При великому ураженні використовувати отрути, наприклад Карбофос. Але це не підійде для скоростиглих культур. Тому в першу чергу дотримуйтесь профілактичних заходів.

Категория: Шкідники рослин | Просмотров: 106 | Добавил: Редактор | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Все смайлы
Код *: